NEWSLETTER

Buďte informovaný o
výhodných ponukách

AUTOTECHNA KLUB

Získajte okamžitú
zľavu

Viac informácií

Zvýhodnené ceny,
akcie a zľavy

Viac informácií

Finty zimného vodiča

Za kozmetiku pre auto môžete hravo minúť viac než za šminky pre drahú polovičku. Keď udrú mrazy, mali by zavítať do auto-potrieb aj vodiči, ktorí autu ordinujú asketický život. Primrznutým dverám alebo autu bezmocne zahrabanému po „brucho“ v záveji vie zabrániť dobrá príprava na zimu. Veľa času nezaberie, len trochu miesta v kufri.

Autošminky a zimná výbava:

* zimná kvapalina do ostrekovačov,
* škrabka s metličkou,
* loj na tesnenie,
* rozmrazovač zámkov,
* rozmrazovač námrazy na čelnom skle (alebo plachta na prekrytie čelného skla),
* vosk na ochranu liatych diskov,
* vosk na ochranu laku,
* hubka na zahmlené okno,
* štartovacie káble,
* snehové reťaze.

Mesiac sme sa značkám nariaďujúcim obuť zimné pneumatiky posmievali. V posledných dňoch ale udreli mrazy, hmla a dokonca opäť začalo snežiť.
Pred zimou by malo auto zamieriť do servisu. Mala by sa skontrolovať hladina a kvalita brzdovej a chladiacej kvapaliny a prekontrolovať stav autobatérie.
Vyzbrojiť sa na jazdu v teplotách pod nulou ale zvládnete aj sami.

Minimom je škrabka a metlička pre uvoľnenie ľadu a snehu z okien. Elegantným riešením je tiež plachta, ktorú zachytíte pod stieračom a zavriete do dverí. Čelné okno prekryje a máte po starostiach. V núdzi sa dá použiť i kartón.

plachta na čelnom skle

Chémia je pomocník

S uvoľňovaním zamrznutého okna môže pomôcť chémia. V našich predajniach zoženiete špeciálne spreje, ktorým ľad neodolá.

A ešte upozornenie: Pre bezpečnú jazdu skutočne nestačí vyškriabaný priestor vo veľkosti CD-čka. Rovnaké nebezpečenstvo znamená snežná trojcentimetrová čiapka na streche. Tvorí za vami nepriehľadnú snežnú clonu a pri prvom prudšom zabrzdení vám zasype kapotu do výšky očí.
V žiadnom prípade sa nepokúšajte ľad z okien otrieť stieračmi, poškodíte gumičky a budete ich musieť vymeniť.

námraza na okne

Jasná obloha prináša so sebou mínusové teploty a tie môžu znamenať tiež primrznuté dvere. Stačí ošetriť tesnenie vhodným prostriedkom. Kedysi sa používali rôzne oleje, prinajhoršom napríklad indulona. Ako elegantnejšie riešenie vám v našich predajniach ponúkneme tyčinku podobnú mastičke na pery, ktorou gumové tesnenia jednoducho natriete.

S autom môžete vyraziť aj do umývačky, je však potrebné ho dobre osušiť a nechať ho tak ešte dokonale vyschnúť napríklad v podzemných garážach. Vyplatí sa investovať do vosku, ktorý lak ochráni. Existujú tiež špeciálne zimné prípravky pre ošetrenie liatych kolies pre tých, ktorí na nich majú obuté zimné pneumatiky. Nanáša sa tak ochranná vrstva, ktorá zabraňuje menšiemu poškrabaniu alebo ich zanášaniu.

Odporúčame vám i špeciálnu kozmetiku na zahmlené okná. Stačí utrieť okná zvnútra špeciálnou utierkou alebo prípravkom proti zahmlievaniu okien.

V zime sa veľmi hodia aj gumené koberce, z ktorých sa sneh a voda vynášajú lepšie než z textilných. Komu pripadajú nevkusné, mal by z praktických dôvodov zvážiť aspoň zabezpečenie umývateľnej gumovej alebo plastovej podložky – vaničke do kufra.

vanička kufra

Do kufra pribaľte deku a štartovacie káble. Keď sa chystáte do hôr, pridajte lopatu a prípadne aj vrecko s pieskom. A nezabudnite na snehové reťaze, najlepšie sú klasické kovové.

Starí praktici radia pribaliť napríklad ešte narezané kusy kobercov, ktorými si pomôžete, ak budete musieť vyslobodzovať auto zahrabané v záveji (v núdzi ich nahradíte koberčekmi).

snehové reťaze

Aj so značkovými reťazami a poriadnymi štartovacími káblami sa dá za zimnú výbavu a kozmetiku pre auto minúť kľudne i 200 €. Keď nebudete vyberať tie najdrahšie výrobky, vystačíte si s tretinou. Kto siahne po najlacnejších prípravkoch, mal by sa vojsť do 50 €.