Pozor na mobil za volantom: Kedy ho môžete použiť a kedy riskujete pokutu?

Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je nevenovanie dostatočnej pozornosti šoférovaniu a rozptyľovanie za volantom. Výraznou mierou k tomu prispieva aj používanie mobilov počas šoférovania. Čo presne hovorí o tejto téme zákon, za akých okolností môžete mobil používať a aké sú sankcie? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

mobil-za-volantom.jpg (779 KB)

Riziko používania mobilu za volantom

Slovensko patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny s najvyšším počtom úmrtí pri dopravných nehodách. V roku 2023 to bolo 52 obetí, čo predstavovalo nárast o 4 %, kým priemer únie klesol o 10 %. Najčastejšou príčinou nehôd je nevenovanie dostatočnej pozornosti premávke a rozptyľovanie za volantom, čo spôsobujú aj mobilné telefóny.

Smartfóny sú dokonca podľa štatistík zodpovedné za viac dopravných nehôd ako alkohol. Dôvodom je, že nám berú pozornosť, ktorá je pri šoférovaní auta kľúčová. Výskumy ukazujú, že už dvojsekundové upútanie pozornosti vodiča, má vážny vplyv na schopnosť zaznamenať blížiace sa nebezpečenstvo.

Najhoršie sú z tohto pohľadu textové správy. Prečítanie a odpísanie na správu zaberie minimálne 5 sekúnd, počas ktorých sa nevenujete dostatočne cestnej premávke. Pri rýchlosti 90 km/h prejde auto počas tejto doby 50 metrov, teda dĺžku veľkého plaveckého bazéna.

mobil-za-volantom-2.jpg (617 KB)

Čo hovorí zákon?

Slovenský zákon uvádza, že vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke mobil alebo iným spôsobom obsluhovať telekomunikačné zariadenie. Do toho spadá telefonovanie (s výnimkou handsfree), odpisovanie na správy, prepínanie hudby na mobile či akékoľvek iné používanie smartfónu.

Od 1. augusta 2022 za toto porušenie môžete dostať pokutu až do výšky 150 eur na mieste alebo 300 eur v správnom konaní. Okrem pokuty vám hrozí aj zadržanie vodičského preukazu. Používanie telefónu pri šoférovaní sa považuje za závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Ak sa vodič dopustí troch takýchto priestupkov počas 12 mesiacov, môže mu byť udelený zákaz vedenia vozidla.

Môžem používať mobil v zápche či na červenej?

Niektorí vodiči si myslia, že keď auto stojí, môžu používať mobil. Napríklad počas zápchy či čakania na semafore. Je pravda, že pozeranie do mobilu, keď auto stojí, je menej nebezpečné ako v pohybe. Faktom však je, že zákon platí rovnako aj počas dočasného zastavenia, keď je vozidlo pripravené na pokračovanie v jazde. Policajti vám môžu udeliť pokutu bez ohľadu na to, či sa auto hýbe alebo nie.

Ako používať telefón za volantom?

Jediný spôsob, ako telefonovať a obsluhovať mobil za volantom bez porušenia zákonu, je handsfree systém alebo integrovaný systém auta. Pamätajte však, že aj keď sú tieto technológie povolené a minimalizujú riziká, stále je najlepším riešením odložiť telefón a plne sa venovať počas jazdy vedeniu vozidla.

  • Handsfree systémy – zákon povoľuje telefonovať prostredníctvom handsfree sád, ktoré vám umožňujú prijať a ukončiť hovor bez ťukania do telefónu a držania mobilu v ruke.
  • Integrované systémy v aute – novšie autá majú zabudované systémy, cez ktoré môžete telefonovať a v niektorých prípadoch aj obsluhovať funkcie telefónu priamo z volantu.