Ťažké snehové podmienky: Použitie snehových reťazí. Čo na to tlmiče?
Tak nám trochu nasnežilo, leto bolo suché, no zrážky niekedy padnúť musia. Úplne sme si už odvykli od toho, že v zime jednoducho padá sneh a je potrebné pripraviť sa na tvrdé jazdné podmienky, ktoré preveria tak vodiča, ako aj jeho vozidlo.
Túto zimu sa objavilo viac snehu a negatívne sa to prejavilo na dopravnej situácii. Určite by sa vodič nemal nielen do hôr vydávať bez povinnej zimnej výbavy a snehových reťazí, ktoré Vám dokážu výrazne pomôcť. Pokiaľ je však na ceste 30 cm naviateho snehu, tak Vám ani reťaze nepomôžu a je lepšie zostať v teple domova.
Vzhľadom k množiacim sa sťažnostiam zákazníkov na problémy s inštaláciou snehových reťazí, prípadne na ich použitie sme sa rozhodli pozrieť na celú situáciu zblízka. Títo motoristi si vo veľa prípadoch kúpili na zimu nové tlmiče často neistého pôvodu a k tomu si zaobstarali pekné hliníkové disky z nejakého najlacnejšieho e-shopu. Kde je problém?
Keď si pozorne prehliadnete predný tlmič (vychádzajme z toho, že väčšina vozidiel má poháňanú prednú nápravu a je tam použitá vzpera McPherson), tak na ňom uvidíte taký nepatrný prelis v mieste otočenom bližšie k pneumatike. Množstvo ľudí si kladie otázku k čomu vlastne slúži?
Tento prelis slúži k zväčšeniu medzery medzi pneumatikou a tlmičom a je veľmi významný práve v dobe, keď sú na pneumatike nasadené snehové reťaze a je na nich nabalený sneh. Množstvo lacných výrobcov si s týmto prelisom neláme hlavu, niekedy ho dokonca z hľadiska výrobných nákladov ani nespravia – samozrejme na tlmiacu funkciu tlmiča nemá vplyv až kým nedáte na vozidlo širšie pneumatiky (samozrejme schválené výrobcom vozidla) a zistíte, že sa Vám reťaze zasekávajú o tlmiče. Odporúčame Vám, pokiaľ plánujete cestu do hôr, urobiť vizuálnu kontrolu, či máte medzi pneumatikou a telom tlmiča dostatok miesta pre snehové reťaze. Majitelia vozidiel používajúci výhradne kvalitné značkové tlmiče by tento problém mať nemali, ale u lacnejších túto istotu nemajú. Značkové tlmiče prechádzajú zložitým procesom testovania, a tak by nemal byť nikde problém.
(Zdroj: KYB Europe)