Veľký sprievodca snehovými reťazami: ako ich vybrať, nasadiť a ako na nich jazdiť?
Pri jazde na frekventovaných cestách a v nižšie položených miestach si v zime väčšinou vystačíte len so zimnými pneumatikami. Iná situácia nastáva, ak sa s autom vydáte do hôr a vyššie položených regiónov. Zasnežené a zamrznuté cesty môžu predstavovať problém aj pre štvorkolky a vyplatí sa mať v zálohe snežné reťaze.
Snehové reťaze nepatria na Slovensku do povinnej výbavy osobných automobilov. Musíte ich ale mať pri sebe, pokiaľ sa dostanete na úsek cesty označený dopravnou značkou Snehové reťaze C14 a cestu pokrýva sneh alebo ľad. Zákon ich v takom prípade prikazuje nasadiť. Rozdielna situácia je ale napríklad v susednom Rakúsku, Chorvátsku alebo Slovinsku, kde sú reťaze súčasťou povinnej výbavy.
Aj keď zo zákona snehové reťaze nemusíte mať neustále pri sebe, ide o užitočnú pomôcku. V kufri by ich mal mať pripravené každý, kto sa vydá autom v zime do hôr.
Ako vybrať snehové reťaze v štyroch jednoduchých krokoch:
1. Zistite veľkosť pneumatiky
Pri výbere snehových reťazí je najdôležitejšie zistiť veľkosť vašej pneumatiky. Jednoducho odčítajte údaj priamo z kolesa – nájdete ho na bočnici pneumatiky v tvare XXX/XX RXX (viď obrázok nižšie). Ide napríklad o rozmer 205/55 R16, pričom prvé dve čísla označujú šírku s výškou a druhé priemer disku. Podľa čísla na vašej pneumatike môžete nájsť reťaze, ktoré vám budú správne sedieť.
2. Vyberte druh reťazí
Snehové reťaze môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa konštrukcie. Odlišujú sa od seba kvalitou, hmotnosťou a najmä prevedením:
- Rebríkové reťaze – Základné a najlacnejšie reťaze, vhodné skôr pri menších stúpaniach. Sú náročnejšie na nasadzovanie.
- Reťaze s priečkami – Vylepšená verzia rebríkových reťazí, ktoré sa vytvarujú do písmena X alebo H. Majú dobrú priľnavosť, nižšiu brzdnú dráhu a sú vhodné aj do náročnejších podmienok.
- Reťaze so šikmou stopou – Patria medzi najspoľahlivejšie, no zároveň aj najdrahšie reťaze. Pokrývajú celú plochu pneumatiky, vďaka čomu majú najlepšiu priľnavosť a krátku brzdnú dráhu.
- Textilné reťaze – Špecifický druh snehových reťazí, ktoré vynikajú najmä v svojej skladnosti, ľahkosti a jednoduchej montáži. Problémom je ale nižšia životnosť a tiež horšia priľnavosť.
Najlepšia voľba pre väčšinu šoférov budú reťaze s priečkami, ktoré predstavujú akúsi zlatú strednú cestu. Sú dostatočne spoľahlivé a pomôžu vám aj v náročnejšom teréne. Zároveň však nie sú príliš drahé. Na bežné používanie vám budú bohato stačiť.
3. Vyberte reťaze podľa hmotnosti auta
Dôležité je vyberať reťaze aj podľa typu a hmotnosti vášho auta. Pokiaľ máte osobné auto do dvoch ton so zadným alebo predným náhonom, hľadajte snehové reťaze určené pre osobné automobily. Pre väčšie SUV autá s pohonom všetkých štyroch kolies sú určené reťaze s označením 4×4. Tieto reťaze sú odolnejšie a kupujú sa na všetky štyri kolesá.
4. Vyberte podľa značky a ceny
Posledným krokom je výber správnej značky a cenovej kategórie. V tomto prípade by ste si mali ujasniť, koľko chcete do reťazí investovať. Ak si vyberiete reťaze do 50 €, nemôžete očakávať veľkú kvalitu a spoľahlivosť. Za nás môžeme odporučiť kvalitnejšie reťaze od známych značiek, za ktoré si síce priplatíte viac, avšak vydržia vám dlhšie a nenechajú v štichu. Zo značiek by sme mohli vyzdvihnúť Pewag, ktorá patrí k popredným výrobcom snehových reťazí. Medzi ďalšie overené značky patrí aj Thule, Konig či Michelin.
Kedy a ako nasadiť snehové reťaze?
Snehové reťaze vám odporúčame nasadiť čo najskôr a ešte pred náročným stúpaním. V prípade, že sa zaseknete na kopci s prešmykujúcimi kolesami, môže byť už neskoro. Reťaze nasadzujte na bezpečnom mieste a ideálne mimo premávky. Nezabudnite zatiahnuť ručnú brzdu a zapnúť výstražné svetlá. V prípade, že s nasadzovaní nemáte skúsenosti, odporúčame vám vyskúšať si to nanečisto doma – na ceste a so zmrznutými rukami ide všetko ťažšie.
Snehové reťaze nasaďte na hnaciu nápravu – záleží na tom, či má vaše auto predný alebo zadný náhon. Ak má pohon všetkých štyroch kolies, nasaďte reťaze na všetky. Nasadíte ich vždy na časť kolesa, ktoré sa nedotýka vozovky. Potom autom prejdete trochu dopredu a nasadíte aj zvyšnú časť. Presný postup nájdete aj priamo v balení vašich snežných reťazí.
Ako jazdiť na snehových reťaziach?
V prvom rade opatrne a pomaly. Záležať bude od konkrétnej situácie, vozovky aj stúpania. Maximálna rýchlosť, ktorou by ste mali ísť je 50 km/h. Niektoré snežné reťaze musíte po určitej vzdialenosti (napríklad 100 metroch) skontrolovať a dotiahnuť. Presné odporúčania sa ale môžu líšiť a dočítate sa o nich priamo v návode vašich snežných reťazí. Pamätajte na to, že aj keď máte snežné reťaze, mali by ste zrýchľovať, brzdiť a zatáčať čo najjemnejšie. Keď sa s autom dostanete na vhodný povrch, reťaze zložte – jazda po asfalte znižuje ich životnosť.