Skip links

Zahmlievajú sa vám okná na aute? 5 spôsobov ako sa zahmlených skiel zbaviť

Zahmlievajú sa vám okná na aute? 5 spôsobov ako sa zahmlených skiel zbaviť

S príchodom zimy sú spojené aj chladné rána a mnohí majitelia áut sa začínajú stretávať s problémom zahmlievania okien. Našťastie, existujú jednoduché spôsoby, ako sa môžete hmly na oknách rýchlo zbaviť a mať opäť čistý výhľad na cestu.

Zahmlievanie okien v aute spôsobuje teplý vzduch, ktorý sa dostáva do kontaktu so studeným vzduchom. Keď sadnete do auta, váš teplý dych a teplo tela sa stretne so studeným vzduchom a kondenzuje sa. Na čelnom skle sa potom vytvoria milióny kvapôčok, kvôli ktorým dostatočne nevidíte. Interiér auta je uzavretý, aby nás chránil pred hlukom a prievanom, preto doň neprúdi vzduch z vonku a vlhkosť sa zachytáva.

Niektorí šoféri sa snažia čelné sklo utrieť handričkou. To ale zvyčajne pomôže len dočasne. Čo teda môžete spraviť, aby ste sa zahmlených skiel účinne zbavili?

1. Zapnite klimatizáciu

Klimatizácia sa nemusí používať len na to, aby ste do horúceho auta dostali studený vzduch. Môžete ju zapnúť spolu s ohrievačom na vysušenie vzduchu vo vnútri kabíny. Zapnite klimatizáciu a ohrievač na teplotu, ktorá vám je príjemná. V aute sa nebude tvoriť vodná para a vaše okná sa rýchlo vyčistia.

2. Zapnite odmrazovač okien

Tlačidlo na odmrazenie okien sa nemusí využívať len v prípade zamrznutých skiel. Pomôcť môže aj pokiaľ sa vám zahmlievajú okná. V moderných autách funguje odmrazovač tak, že zapne klimatizáciu s ventilátorom a vháňa tak suchý ohriaty vzduch na čelné sklo. Vďaka tomu vyčistí sklo od zahmlenia.

3. Otvorte okno

Ďalším účinným spôsobom, ako bojovať proti zahmleným sklám, je nechať dnu prúdiť vzduch. Stačí, ak otvoríte okno na malú štrbinku a necháte dnu prúdiť čerstvý vzduch. Ten nahradí vlhký a teplý vzduch vo vnútri auta, ktorý spôsobuje zahmlievanie. Na druhej strane, toto riešenie nie je ideálne, pokiaľ je veľká zima a vy chcete mať v aute príjemné teplo.

4. Použite prípravok proti zahmlievaniu

Ak hľadáte účinné riešenie, môžete siahnuť po niektorom z prípravkov proti zahmlievaniu skiel. Predávajú sa ako spreje s rozprašovačom a vám stačí prípravok nastriekať na sklá. Na povrchu vytvoria povlak, ktorý odpudzuje častice vody spôsobujúce zahmlenie. Použiť ho môžete napríklad aj na čistenie plastových priezorov na prilbe, ktoré sa v chladnejších mesiacoch tiež zahmlievajú. Z prípravkov vám môžeme odporučiť RAIN-X ANTI FOG alebo MOTIP ANTI CONDENS.

5. Pohlcovač vlhkosti

Našim posledným tipom na boj proti zahmleným sklám je pohlcovač vlhkosti. Zahmlievanie okien spôsobuje aj nadmerná vlhkosť. Tej sa môžete zbaviť tak, že použijete špeciálny pohlcovač vlhkosti, ktorý zároveň zabráni vzniku plesní a baktérií.

Return to top of page