Skip links

7 užitočných aplikácií, ktoré by nemali chýbať v smartfóne správneho vodiča

7 užitočných aplikácií, ktoré by nemali chýbať v smartfóne moderného vodiča

Smartfóny sa v dnešnej dobe stali našimi osobnými asistentmi, ktorí nám uľahčujú každodenný život. Aj keď ťukanie do mobilov počas šoférovania rozhodne neodporúčame, pri správnej príprave vopred a použití hands-free alebo ideálne systémov Android Auto, či Apple CarPlay, môžu vám ako šoférom v mnohých prípadoch pomôcť. Pre systémy Android aj iOS existuje veľa užitočných „šoférskych“ aplikácií, z ktorých sme sa dnes rozhodli vybrať 7 najlepších. Či už využívate svoje auto len na dopravu do práce alebo v ňom trávite veľkú časť svojho času, tieto appky by vo vašom mobile nemali chýbať!

Waze

Začneme aplikáciou, ktorú by mal mať v smartfóne asi každý vodič – Waze. Ide o jednu z najpopulárnejších a zároveň najužitočnejších navigačných aplikácií, ktorú vlastní spoločnosť Google. Ponúka aktuálne mapy, slovenské rozhranie, diktovanie hlasom a navigáciu v reálnom čase za pomoci slovenskej hlasovej asistentky. Waze je však výnimočný tým, že nejde len o obyčajnú navigáciu, ale skôr o veľkú sociálnu sieť pre vodičov. Informuje vás o tom, kde je najbližšia benzínová pumpa alebo kde sa môžete dobre najesť. Navyše, vďaka veľkej komunite šoférov vás v reálnom čase upozorní na policajné hliadky, nebezpečenstvo na ceste alebo zápchu, ktorej by ste sa mohli vyhnúť. Pre tieto aktuálne informácie však potrebujete mať zapnuté dáta.

Sygic

Užitočná alternatíva k Waze je napríklad slovenská aplikácia Sygic. Jej výhoda je v tom, že umožňuje stiahnutie offline máp, vďaka čomu nemusíte byť stále pripojení k internetu. Navyše, je charakteristická najmodernejšími technológiami ako napríklad navigovanie prostredníctvom rozšírenej reality. Okrem klasickej navigácie ponúka aj doplnkové aplikácie ako napríklad cestovateľské mapy či appku Speed Cameras, ktorá vás upozorní na policajné radary či premení váš smartfón na kameru nahrávajúcu video.

BlaBlacar

BlaBlacar je aplikácia, ktorú využijú vodiči, ktorí by chceli znížiť náklady na cestovanie. Prostredníctvom nej si môžete nájsť spolucestujúcich na dlhšiu trasu, ktorí vám finančne prispejú na pohonné hmoty. Vďaka tomu nielen ušetríte peniaze, ale zároveň spoznáte nových ľudí, ktorým takýmto spôsobom pomôžete dostať sa do svojho cieľa. BlaBlacar používa cez 65 miliónov overených členov po celom svete, takže ho môžete využiť aj pri ceste za hranicami.

Fuelio

Ďalšia užitočná aplikácia od Sygicu, s ktorou budete mať prehľad o tom, čo, kde a za koľko tankujete. Vďaka tomu môžete sledovať svoje náklady na palivo, počet najazdených kilometrov, ale napríklad aj sledovanie dodatočných automobilových výdavkov okrem paliva. Navyše, umožňuje tiež rýchlo nájsť benzínové pumpy vo vašom okolí s tými najlepšími hodnoteniami a najvýhodnejšími cenami.

Drive Mode Dashboard

Appka Drive Mode Dashboard je robustná aplikácia, ktorá premení váš smartfón na inteligentný palubný počítač v aute. Ukáže vám vašu aktuálnu rýchlosť, umožňuje zadávať poznámky o jazde a prezerať si priamo v nej mapy. Môžete si do nej uložiť obľúbené aplikácie, ktoré by sa vám v aute mohli hodiť ako napríklad vyššie spomenutý Waze či prehrávač hudby. Tieto appky potom nemusíte hľadať na ploche, ale máte ich priamo pred sebou, pripravené na použitie. Poslúži tak najmä vo vozidlách, ktoré nepodporujú Android Auto alebo Apple CarPlay. Len majte na pamäti, že ich ako šofér môžete ovládať len v prípade, ak auto stojí na mieste.

GPS Speedometer and Odometer

Táto aplikácia vám umožní mať prehľad o vašej aktuálnej rýchlosti – pomôže v prípade, že nedôverujete svojmu tachometru alebo sa vám náhle pokazí. Dokáže pracovať v režime offline, len pomocou GPS, avšak pokiaľ ste pripojení k internetu, má až 98% presnosť v ukazovaní aktuálnej rýchlosti, čo je veľmi slušné číslo. Okrem toho ukazuje aj priemernú rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, maximálnu rýchlosť a celkový čas na ceste. Jej výhodou je jednoduchosť a ľahké čítanie hodnôt z obrazovky.

Brisk

Na záver pre vás máme aplikáciu „z iného súdka“, ale nemenej užitočnú. Ide o novú aplikáciu Brisk Catalog, ktorá vyšla len tento rok a užívateľom umožňuje mať podrobný katalóg sviečok značky Brisk priamo v mobile. Vďaka nemu môžete jednoduchšie vyhľadávať v širokom portfóliu tohto výrobcu a rýchlejšie nájsť konkrétne osadenie sviečky pre vaše auto.

Return to top of page