Skip links

Cestovanie so psíkom či mačkou: Ako zabezpečiť bezpečnú prepravu v aute?

Cestovanie so psíkom či mačkou: Ako zaistiť bezpečnú prepravu v aute?

Väčšina majiteľov štvornohých miláčikov sa časom nevyhne tomu, aby s nimi cestovali v aute. Či už ide o spoločnú dovolenku, krátky výlet alebo návštevu zverolekára. Cestovanie so zvieratkami v aute však vie byť občas poriadny oriešok. Preto sa dnes pozrieme na to, ako psíka či mačku zabezpečiť tak, aby bola cesta príjemná pre nich aj pre vás.

Čo hovorí legislatíva?

Ak chcete cestovať v aute spolu so zvieratkom, musíte zo zákona zabezpečiť bezpečnosť seba aj jeho. Šofér musí zabezpečiť, aby ho počas jazdy nijako neovplyvnilo a zároveň nebola ohrozená bezpečnosť posádky. V prípade, že nedodržíte zásady bezpečnosti a zviera nesprávne prepravujete, polícia vám môže udeliť pokutu až do 60 eur. Ako teda zabezpečiť svojho miláčika v aute?

Bezpečnosť zvierat na cestách

Väčšina domácich miláčikov sa začne po čase v aute nudiť. A práve to je najnebezpečnejšia situácia. Pokiaľ váš psík alebo mačka neobsedí na mieste, ohrozuje tým nielen seba, ale aj vás. Je preto dôležité, aby ste zviera dokázali udržať na mieste.

Riešením môže byť pás do auta pre psa. Jednoducho ho zapnete o postroj a vložíte do zástrčky pásu. Vďaka tomu zostane zvieratko na svojom mieste a bude sa pohybovať len do vzdialenosti, ktorú určíte vy.

Pokiaľ svojho miláčika prepravujete v kufri, určite by ste si mali zadovážiť ochrannú mrežu. Tá oddelí batožinový priestor od ostatných častí auta a zabráni psíkovi či mačke v tom, aby vás počas cestovania prišiel „navštíviť“ dopredu.

Myslite na vetranie

Pri cestách si dávajte pozor aj na správne vetranie. Horúce auto môže zvieratku ublížiť viac, ako vám. Na vetranie nezabudnite ani v prípade, že musíte odísť z auta a nechať v ňom vášho štvornohého miláčika. Polícia musí každoročne riešiť prípady, keď ľudia v zhone alebo nevedomosti nechajú svojho psíka alebo iné zviera v rozhorúčenom aute.

V takýchto prípadoch vám môže pomôcť ochranná mreža na okno. Vďaka nej môžete nechať do auta prúdiť čerstvý vzduch cez okná bez obáv z toho, že z neho zviera vyskočí. Využiť to môžete pri cestovaní bez klimatizácie, ale aj v spomínaných prípadoch, keď opustíte auto. Určite však zvieratko v slnečných a horúcich dňoch nenechávajte samé v aute na dlhšie ako pár minút a mreže použite na viacero okien, aby vzduch do a z auta mohol prúdiť!

Ochrana interiéru auta

Špinavé labky, ostré pazúry a tečúce sliny môžu spôsobiť, že váš interiér bude po ceste so psíkom vyzerať ako po výbuchu. Našťastie existuje niekoľko možností, ako auto ochrániť a zabezpečiť pohodlné cestovanie pre vás aj psíka.

Prvou možnosťou je ochranná deka, ktorú umiestnite na zadné sedačky auta. Je dostatočne pevná, aby ju psík či mačka neroztrhali a zároveň vodotesná. Na trhu existuje aj ochranný poťah určený špeciálne pre dvere. Ten využijete v prípade, že vaše zvieratko obľubuje lozenie po dverách a vykláňanie sa z okna.

Pre menšie plemená psíkov môžete využiť aj ochranný box. Jeho výhodou je, že sa dá umiestniť na zadné, ale aj predné sedačky. Vďaka nemu bude mať zvieratko v aute svoje miesto, v ktorom s vami môže cestovať.

V AUTOTECHNE nájdete všetko potrebné pre to, aby bolo cestovanie s vašim domácim miláčikom príjemné pre nich aj pre vás. Zastavte sa u nás na predajni a naši predajcovia vám radi poradia pri výbere vhodných produktov.

Return to top of page