Skip links

7 vecí, ktoré by ste mali skontrolovať na aute pred letnou dovolenkou

7 vecí, ktoré by ste mali skontrolovať na aute pred letnou dovolenkou

Chystáte sa aj vy oddýchnuť si do zahraničia a pôjdete autom? V tom prípade by ste nemali podceniť prípravu a popri balení batožiny si ho poriadne skontrolovať. Zostať trčať na diaľnici uprostred cesty alebo zháňať miestne servisy nie je nič príjemné.

Väčšinu kontroly zvládnete aj sami, nezaberie vám veľa času a môže ušetriť mnoho zbytočných starostí. Veď predsa, na dovolenku si idete oddýchnuť oddýchnuť a nie riešiť to, kde zoženiete novú autobatériu do auta alebo kde vám rýchlo vymenia brzdové platničky. Na čo všetko by ste teda nemali pri kontrole auta zabudnúť?

1. Skontrolujte pneumatiky

Dobré pneumatiky sú základ. Dlhé cesty, obzvlášť pri vysokých horúčavách, sú poriadnym orieškom pre vaše gumy. Skontrolujte si preto, či nie sú poškodené a či majú dostatok dezénu. Pri dostatku dezénu nemyslíme minimálnu hranicu stanovenú legislatívou – 1,6mm. Myslite aj na určitú rezervu a ak sa dostanete pod 3-4mm, bude ich treba vymeniť.

Nezabudnite skontrolovať aj tlak pneumatík. Na dovolenku zrejme nepôjdete sami a s ľahkým autom. Pravdepodobne máte kufor plný batožiny, na zadnej sedačke deti a tomu treba prispôsobiť aj tlak v pneumatikách. Pozrite sa na hodnoty, ktoré odporúča výrobca pri plne zaťaženom aute a zastavte sa ešte pred cestou na benzínke, kde si kolesá dofúkate. Auto bude menej hlučné a potešíte sa aj pri pohľade na spotrebu.

2. Netreba doplniť kvapaliny?

Skontrolujte si aj hladiny všetkých prevádzkových kvapalín. Pod kapotou nájdete vodu do ostrekovačov, brzdovú a chladiacu kvapalinu. Pokiaľ je niektorej z kvapalín málo, doplňte ju ešte doma, aby ste s tým na dovolenke nemali problémy. A nezabudnite ani na motorový olej. Ak sa blíži k spodnej hranici, treba ho doplniť. A pokiaľ vás čaká servisná prehliadka spojená s výmenou oleja, radšej ju absolvujte ešte pred dovolenkou.

3. Batéria musí byť v dobrom stave

Bližšie sa pozrite aj na autobatériu – či sú póly bezpečne pripojené a či nie sú pokryté koróziu. Ak áno, vyčistite ich alebo vymeňte celú batériu. Baterka vyzerá byť v poriadku, ale už má svoje roky a neviete či jej môžete dôverovať? Aj v tomto prípade vám pred dlhou cestou odporúčame výmenu. A ak náhodou nie, aspoň si do kufra prihoďte štartovacie káble. Človek nikdy nevie.

4. Zachádza auto do iného pruhu?

Vyváženie kolies je dosť podceňovaná vec. Dajte si preto pozor, či auto nezachádza do iného pruhu a zle nevytáča. Obzvlášť, pokiaľ ste si pneumatiky nedali prezuť v autorizovanom servise. Vyváženie kolies je rýchle, jednoduché a vaše pneumatiky vďaka tomu vydržia dlhšie.

5. Klimatizácia – najlepší priateľ na dovolenke

Ako dlho už máte svoje auto a kedy naposledy ste si kontrolovali klimatizáciu? Chladenie, ktoré vám na krátkych cestách úplne stačí, môže byť problémom pri niekoľkohodinovej ceste po rozpálenej diaľnici. Ak vám teda klimatizácia nechladí ako kedysi, nechajte si ju skontrolovať. V servise vám vymenia klimatizačnú náplň, vyčistia chladič a tiež prieduchy v interiéri auta, cez ktoré vzduch prechádza. Teplo v aute je horšie pre sústredenie vodiča, ale aj pohodlie celej posádky.

6. Brzdí vám to ešte?

To, či vaše auto dobre brzdí viete na základe jeho jazdných vlastností. Pokiaľ máte pochybnosti, skontrolujte v akom stave sú brzdové kotúče a segmenty. Pri jazde v kolóne, či pri dlhom klesaní sa vám určite zídu a nechcete ich mať opotrebované. Kvôli bezpečnosti si pre istotu skontrolujte aj to, či vám svietia zadné brzdové svetlá.

7. Môžete to nechať aj na profesionálov

Máte stále pochybnosti o tom, či tú dlhú cestu vaše auto zvládne? Navštívte servis, kde sa vám pod kapotu (a aj mimo nej) pozrú skúsení odborníci. Radšej investovať do kontroly a byť si istý, že je všetko v poriadku, ako zažiť dovolenku plnú stresu kvôli vlastnému autu. Auto vám pred dovolenkou radi skontrolujeme aj v našom servise Autotechna vo Zvolene.

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov a príjemnú letnú dovolenku na aute!

Return to top of page