Skip links

Parkovanie motorky: Môžem parkovať na chodníku a kde umiestniť parkovací lístok?

Parkovanie motorky v roku 2024: Môžem parkovať na chodníku a kam umiestniť lístok?

Parkovanie motorky nemusí byť jednoduché. Parkoviská sú prispôsobené autám a na motorky sa niekedy vôbec nemyslí. Motorkári preto môžu mať otázky, ako vlastne podľa zákona môžu parkovať? Kam umiestniť lístok za spoplatnené parkovanie, aby nedostali pokutu? Kde môžu odparkovať motorku? A ako to celé ovplyvnil zákon, ktorý zakázal parkovanie áut na chodníkoch? Na všetky tieto otázky odpovieme v článku.

Parkovanie na chodníkoch

Parkovanie na chodníkoch v minulosti nebol problém pre motorky ani autá. Od 1. októbra 2023 tam už autá stáť nemôžu, ak to vyslovene nedovoľuje dopravná značka. Motoriek sa to však netýka. Tie, rovnako ako kolobežky či bicykle, môžu parkovať na chodníku, ak na ňom zostane súvislá voľná šírka najmenej 1,5 metra. Dávajte si však pozor na to, že po chodníku nesmiete jazdiť. Podľa zákona by ste mali z motorky zosadnúť a na chodník ju dotlačiť.

(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, pre automatizované doručovacie vozidlo, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla, kolobežky s pomocným motorčekom alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.

zdroj: zakonypreludi.sk

Ako píše portál autotrendy.sk, motorkári môžu vďaka chodníkom parkovať aj na miestach, kde je zákaz státia. Taktiež môžu zadarmo parkovať v zónach, kde je státie spoplatnené. Ak by však motorku nechali na mieste pre auto, museli by parkovné uhradiť.

Ako je to s parkovaním motorky na platených parkoviskách?

Parkovanie motorky je náročnejšie na platených parkoviskách, kde sa na státie vydáva lístok. Majitelia vozidiel ho nechajú za čelným sklom, motorkári to však tak jednoduché nemajú.

Niektorí odporúčajú schovať lístok do vrecka a v prípade pokuty ho ukázať. Dátum a čas vydania je jasný dôkaz o zaplatení parkovného. Mnohé mestá dnes kontrolujú zaplatené parkovné podľa evidenčného čísla vozidla, preto nepotrebujú, aby ste mali na motorke viditeľný parkovací lístok.

Na druhej strane, veľa miest má v podmienkach napísané, že parkovací lístok za čelným sklom je povinný. V Prevádzkovom poriadku pre platené parkovanie vo Zvolene je napríklad napísané:

„Užívateľ je povinný ihneď po zaparkovaní umiestniť parkovací lístok, platný pre plánovanú dobu státia zakúpený v parkovacom automate, alebo parkovaciu kartu, viditeľne za čelné sklo vozidla tak, aby bola možná vizuálna kontrola, všetkých údajov na lícnej strane parkovacieho lístka alebo parkovacej karty.”

To, ako môžu motorkári umiestniť lístok za čelné sklo sa v podmienkach nemyslí. Ak si teda kúpite parkovací lístok, teoreticky ho musíte umiestniť na motorku a dúfať, že vám ho nikto nezoberie.

Našťastie však dnes väčšina miest, vrátane Zvolena, ktorý sme dávali za príklad, ponúka SMS parkovanie alebo parkovanie prostredníctvom aplikácie. V takom prípade nie je potrebné mať parkovací lístok a postačí zadať evidenčné číslo motorky. Motorkárom tak zostáva využívať pri platenom parkovaní túto možnosť.

Return to top of page