Skip links

Povinná výbava v zahraničí 2019: Čo všetko musíte mať v aute pri ceste na dovolenku?

Povinná výbava v zahraničí 2019: Čo všetko musíte mať v aute pri ceste na dovolenku?

Ak sa tento rok chystáte na dovolenku do zahraničia autom, dajte si pozor na rozdielne zákony v jednotlivých krajinách. Aj keď väčšina nariadení v okolitých štátoch je podobná, nájdeme tu niekoľko odlišností. V dnešnom článku vám zhrnieme zákony o povinnej výbave v jednotlivých krajinách Európy, do ktorých sa možno aj vy chystáte.

Rakúsko

V Rakúsku si policajti potrpia na povinnú výbavu, preto si dajte pozor na to, aby ste mali všetko v poriadku. V zásade sa tu pravidlá od Slovenska nemenia, problém ale môže byť pri používaní autokamery. Tie môžete využívať len súkromne, nie na monitorovanie cesty a záznam sa nedá použiť ani pri dopravnej nehode. Aj z tohto dôvodu sa vo všeobecnosti neodporúča používať kameru v Rakúsku. Policajti tiež radi pokutujú za nedovolené úpravy – teda napríklad fólie a deflektory na autách, či zrkadlá a výfuky na motorkách.

Česko

V Česku vstúpil od 1. októbra 2018 do platnosti nový zákon, vďaka ktorému už v aute nemusíte mať náhradné žiarovky ani poistky. Po novom tu vodiči nemajú problémy ani s lekárničkou po záruke. Ak sa sem teda chystáte, vystačíte si s reflexnou vestou, výstražným trojuholníkom, autolekárničkou a rezervným kolesom spolu s výbavou nutnou na jeho výmenu.

To sa netýka áut, ktoré majú asistenčnú službu, ktorá zabezpečuje nepretržitú výmenu na území Českej republiky, vozidiel, ktoré majú namiesto rezervy prostriedky pre bezdemontážnu opravu pneumatiky a vozidiel s pneumatikami, ktoré upozorňujú na defekt a zároveň umožňujú bezpečne dôjsť.

Chorvátsko

V Chorvátsku je okrem základnej povinnej výbavy ako reflexná vesta, výstražný trojuholník a autolekárnička, potrebné mať pri sebe aj sadu náhradných žiaroviek. To sa netýka áut s LED alebo xenónovými svetlometmi. Taktiež si do auta musíte pribaliť ťažné lano a náhradnú pneumatiku. Pokiaľ idete do Chorvátska aj s prívesom, musíte mať výstražné trojuholníky dva. Nezabudnite, že reflexnú vestu musia mať aj motocyklisti. Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedačkách.

Poľsko

V Poľsku si dajte pozor na povinnú výbavu. Vyhláška tu totiž prikazuje nosiť hasiaci prístroj. Okrem toho je v povinnej výbave aj výstražný trojuholník. Lekárnička tu podľa Veľvyslanectva Slovenskej republiky potrebná nie je, aj tak ju ale odporúčajú nosiť. Výstražný trojuholník je v Poľsku povinné mať aj pri ťahaní auta – umiestnite ho na ľavú stranu.

Nemecko

V Nemecku je povinnosť nosiť trojuholník len pokiaľ šoférujete auto registrované v tejto krajine. Lekárnička je ale povinná a tak isto aj snežné reťaze na vyznačených úsekoch. To sa nás ale zrejme pri ceste na letnú dovolenku týkať nebude. Cez deň nie je nutné mať zapnuté svetlá s výnimkou motoriek.

Slovinsko

V Slovinsku je potrebné nosiť vo vozidle sadu náhradných žiaroviek a poistiek pre auto. Na prednom sedadle nesmú okrem detí mladších ako 12 rokov sedieť ani deti pod 150cm. Tie nesmú byť prevážané ani na motocykloch. Inak je povinné nosiť výstražný trojuholník (v prípade kombinovaného vozidla 2) a autolekárničku.

Return to top of page