Stala sa mi dopravná nehoda. Čo robiť a kedy volať policajtov?
Každý deň sa na Slovensku stane 32 dopravných nehôd. Je to situácia, ktorú nechce zažiť nikto, no bohužiaľ, občas sa jej nevyhnú ani tí najlepší šoféri. Preto je dôležité vedieť, ako postupovať a na čo všetko po nehode myslieť.
Postup v prípade dopravnej nehody
1. Zastavte vozidlo
Z miesta nehody sa nevyplatí utekať. Policajti vás dokážu ľahko vypátrať a útek z miesta nehody môže byť klasifikovaný aj ako trestný čin. Okamžite po nehode preto zastavte. Platí to aj v prípade, ak ste iba svedok nehody a vášmu autu sa nič nestalo.
2. Zabezpečte miesto nehody
Spravte všetko preto, aby nedošlo k ďalšiemu ohrozeniu účastníkov cestnej premávky. Zapnite výstražné svetlá, nasaďte si reflexnú vestu a umiestnite varovný trojuholník.
3. Poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu
Skontrolujte zdravotný stav seba, vašej posádky a ostatných osôb na mieste. V prípade potreby poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchranku na čísle 155 alebo 112. Detailne im popíšte, čo sa stalo a v akom stave sú zranení.
4. Vyplňte záznam o nehode
Dopravná nehoda je zároveň aj poistná udalosť. Vinník nehody bude poškodenému platiť škodu zo svojho PZP, preto je dôležité čo najlepšie zdokumentovať celú udalosť. Vyhotovte detailné fotografie z miesta a rozsahu škody. Ak je to možné, zapíšte si aj kontaktné údaje na svedkov nehody.
Spolu s ďalšími účastníkmi vypíšte tlačivo Správa o nehode. Informácie by ste mali opisovať priamo z občianskeho preukazu, respektíve technického preukazu, aby sa vám nestalo, že vám druhá strana poskytne falošné údaje. Účastník nehody má povinnosť svoju totožnosť preukázať na požiadanie a teda vám ukázať svoj občiansky preukaz.
Pre tlačivo budete potrebovať nasledujúce údaje.
- Meno, priezvisko a bydlisko vodičov,
- Typ a evidenčné číslo vozidla
- Názov a adresu poisťovne
- Číslo dokladu o uzavretom poistení
Do tlačiva môžete zapísať aj prípadných svedkov nehody. Následne správu všetci účastníci podpíšu. Originál zostáva pre vinníka, ktorý je povinný škodu ohlásiť. Nezabudnite si vypýtať kontakty ostatných účastníkov.
5. Škodu oznámte poisťovni
Nehodu by ste mali do 15 dní oznámiť poisťovni. Môžete tak spraviť telefonicky, osobne alebo online. Ak ste vinník, budete na to potrebovať svoj občiansky preukaz, vodičský preukaz, technický preukaz, potvrdenie o EK/TK a záznam o nehode. Ako poškodený tieto dokumenty dokladať nemusíte.
Kedy volať policajtov?
Zo zákona máte povinnosť ohlásiť každú dopravnú nehodu polícii. Nie každý ťukanec na ceste sa však považuje za dopravnú nehodu. Môže ísť iba o škodovú udalosť, pri ktorej policajti nie sú potrební.
Policajtov musíte volať, ak:
- Sa usmrtí alebo zraní osoba,
- Znefunkční sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
- Nastane únik nebezpečných látok (napríklad benzín)
- Niektorý z vodičov je pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky
- Účastníci sa nedohodli na tom, kto je vinník
- Niekto z účastníkov nehody ušiel
V minulosti platilo, že za dopravnú nehodu sa považovala aj škodová udalosť, pri ktorej vznikla škoda vyššia ako 3 990 eur. To sa však zmenilo 1. júla 2022, kedy táto časť zo zákonu zmizla. Dnes teda políciu nemusíte volať, ani keď je celková škoda udalosti vyššia ako 3 990 eur.
Čo po nehode nerobiť?
Po nehode určite nekonzumujte alkohol ani inú návykovú látku. V prípade, že ide o dopravnú nehodu a nie škodovú udalosť, mali by ste sa zdržať konania, ktoré môžu ovplyvniť neskoršie vyšetrovanie – najmä premiestňovať vozidlo. Ak s vozidlom potrebujete pohnúť na obnovenie cestnej premávky alebo ošetrenie osoby, musíte jeho polohu zaznačiť.