Skip links

Strešné boxy: Ako vybrať a ako s nimi jazdiť?

Strešné boxy: Aké vybrať a ako s nimi jazdiť?

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí vodiči riešia otázku, ako do auta dostať všetku svoju batožinu. Práve tu prichádza pomoc v podobe strešných boxov, ktoré podstatne zväčšia veľkosť batožinového priestoru a umožnia vám zbaliť sa bez zbytočného stresu.

Ako vybrať strešný box?

1. Veľkosť

Najskôr zvážte, koľko priestoru navyše vlastne potrebujete. Strešné boxy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach od menších 250 litrových až po väčšie, ktoré môžu mať cez 700 litrov. Menšie boxy majú lepšie aerodynamické vlastnosti. To znamená menšiu spotrebu, hlučnosť v kabíne a lepšie jazdné vlastnosti.

Pred kúpou je dobré zmerať veľkosť vašej strechy a porovnať ju s rozmermi boxu. Ten by nemal presahovať cez prednú ani zadnú časť auta a musí dovoľovať otvoriť kufor.

2. Nosnosť boxu a strechy

Väčšina strešných boxov má nosnosť od 50 do 75 kilogramov. Pri kúpe zvážte aj tento faktor.

Skontrolujte si však aj nosnosť strechy vášho vozidla, ktorá môže byť menšia, ako nosnosť samotného boxu. Do nej sa započítava náklad v boxe, ale aj nosiče a box. Menšie autá majú nosnosť strechy okolo 50 kg, väčšie osobné autá 75 kg a veľké SUV udržia aj 100 kg.

Dajte si tiež pozor na celkovú hmotnosť vozidla, do ktorej sa započítavajú okrem nákladu na streche aj pasažieri a náklad v kufri. Zaťaženie strechy aj užitočnú hmotnosť vášho auta nájdete v technickom preukaze.

3. Kvalita spracovania

Nie je plast ako plast. Strešné boxy sú vyrobené z rôzne kvalitných materiálov, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť aj jeho životnosť. Z dlhodobého hľadiska sa vyplatí investovať do kvalitnejších boxov, ktoré budú odolnejšie voči poveternostným podmienkam aj mechanickému poškodeniu.

Ak máte možnosť vidieť box na vlastné oči, skontrolujte jeho kvalitu. Je stabilný, priliehajú jednotlivé časti a správne sa otvára a zatvára? Ak pôsobí lacno a máte pochybnosti, radšej zvážte kúpu iného modelu.

4. Spôsob uchytenia

Strešný box sa upevňuje na strešný nosič. Výrobcovia používajú niekoľko rozdielnych upínacích mechanizmov. Všetky mechanizmy sú certifikované a navrhnuté tak, aby poskytovali maximálnu stabilitu. Bez ohľadu na to, ktorý si vyberiete, nemusíte sa obávať, že by vám zo strechy „skĺzol.“ Rozdiel medzi nimi je v tom, ako pohodlne ich viete namontovať a zložiť.

  • Uchytenie pomocou U-profilov – Ide o najrozšírenejší spôsob. Box sa do nosiča upevňuje pomocou strmeňov cez kovové U-profily na dne strešného boxu.
  • Nosiče s T-drážkou – Box sa do nosiča zasunie a zaistí pomocou T-drážky a adaptéra.
  • Rýchloupínanie – Najpohodlnejší spôsob. Upínací mechanizmus sa prestrčí cez dno boxu, zachytí sa a uzamkne.

Ako jazdiť so strešným boxom?

Auto sa so strešným boxom správa trochu inak. Je viac zaťažené a jeho ťažisko sa posúva nahor. Ovplyvňuje sa aj aerodynamika vozidla. To môže mať vplyv na jeho ovládanie vo väčších rýchlostiach. Mali by ste si dávať pozor najmä v zákrutách a pri brzdení. Počítať musíte aj s tým, že sa vám mierne zvýši spotreba paliva.

Zákon nestanovuje maximálnu možnú rýchlosť pre jazdu so strešným boxom. Väčšina výrobcov odporúča neprekračovať rýchlosť 130 km/h.

Najmä majitelia vyšších SUV si musia dávať pozor aj na celkovú výšku vozidla. Niektoré podzemné garáže majú nízku strechu, ktorá môže narobiť poriadne problémy. Predtým, ako prejdete cez nízku prekážku, si radšej skontrolujte, či sa cez ňu auto s boxom zmestí.

Ako naložiť strešný box?

Pri nakladaní batožiny do boxu sa snažte umiestňovať ťažké predmety nadol a do stredu. Ľahké veci dajte navrch a po stranách. Do predu boxu odporúčame umiestniť mäkšie predmety, ktoré budú slúžiť ako tlmiče pri brzdení. V boxe by ste nemali nechávať veľa voľného priestoru medzi predmetami. Radšej ich vyplňte ľahkými vecami ako osušky či oblečenie.

Po niekoľkých kilometrov jazdy strešný box ešte raz skontrolujte, aby ste videli, či je box bezpečne upevnený a veci vo vnútri sú na svojom mieste.

Prenájom strešných nosičov a boxov

Ak vám zvyčajne stačí priestor v aute a strešný box potrebujete len raz za rok, nemusíte ho hneď kupovať. Zaujímavou alternatívou môže byť prenájom strešného boxu aj nosiča. Vyjde vás to na zlomok ceny a nemusíte riešiť, kde budete po celý rok veľký box skladovať.

V Autotechne v Banskej Bystrici ponúkame prenájom boxov, pozdĺžnych nosičov aj nosičov na bicykle od 2,50 € / deň. Zarezervovať si ich môžete po telefóne, e-mailom alebo sa rovno zastavte na predajni na Zvolenskej ceste 83 v Banskej Bystrici.

Požičovňa strešných boxov a nosičov
Banská Bystrica – Zvolenská cesta

Tel: 048/416 12 35
Mobil: 0917 346 328
E-mail: bb05@autotechna.sk

Return to top of page