Skip links

Autokamery: Prečo ich používať a ako je to s legislatívou?

Autokamery: Prečo ich používať a ako je to s legislatívou?

Autokamery sa stávajú neoceniteľným pomocníkom pre každého vodiča. Slúžia ako nezávislí svedkovia, ktorí vám pomôžu dokázať, ako sa skutočne stala dopravná nehoda. Záznam môžete použiť ako nespochybniteľný dôkaz pre poisťovňu či políciu.

Uvažujete nad kúpou kamery do auta? Potom vás môže zaujímať, podľa čoho vybrať tú správnu, kam ju umiestniť a ako je to vlastne s legislatívou na Slovensku a v zahraničí.

Prečo by ste mali mať v aute kameru?

Autokamera nahráva všetko, čo sa deje v okolí auta v reálnom čase. Jej záznam môže byť užitočný v prípade autonehody či poistnej udalosti. Video je jasný dôkaz toho, ako sa udalosť stala a kto je vinník. Mnohé autokamery nahrávajú aj v čase, keď auto stojí na mieste a vy v ňom nesedíte. Môžu tak slúžiť ako dôkaz toho, kto vám poškodil či nabúral auto.

Autokamera v aute

Ako a kam umiestniť autokameru?

Správne umiestnenie autokamery je dôležité pre jej funkčnosť, ale aj vašu bezpečnosť. Z pohľadu legislatívy musíte kameru namontovať tak, aby neohrozovala ľudí v aute a nebránila vo výhľade vodiča. Zároveň by mala mať čo najširší výhľad na cestu, aby zachytila všetko, čo sa pred autom deje. Najlepším miestom je priestor za spätným zrkadlom, ktorý neobmedzuje vo výhľade a zároveň umožňuje dostatočný zorný uhol.

Po nainštalovaní kamery si nezabudnite skontrolovať jej výhľad. Kamera by mala zaberať oba jazdné pruhy do dostatočnej diaľky. Dajte si pozor na to, aby bola umiestnená tak, aby na ňu dosiahli stierače – v opačnom prípade sa môžete za dažďa pozerať len na stekajúce dažďové kvapky.

Autokamery sa najčastejšie uchycujú pomocou prísavky alebo lepidla – záleží od toho, aký druh si vyberiete aj vašich preferencií. Lepidlo drží o niečo lepšie, prísavka však umožňuje kameru ľahko odstrániť, prípadne presunúť. V oboch prípadoch však pred montážou nezabudnite umyť povrch skla, aby na ňom správne držala.

Autokamera umiestnená za spätným zrkadlom

Môžem autokameru na Slovensku používať?

Používanie autokamery je u nás legálne. Ako fyzická osoba môžete monitorovať priestor v bezprostrednej blízkosti vozidla aj bez špeciálneho označenia. Dôležité ale je, ako s výslednými nahrávkami budete narábať.

Záznamy by mali slúžiť len pre vlastné účely a nemôžete ich zverejňovať, ak by ste tým porušili ochranu osobných údajov. To znamená, ak sú na videu viditeľné tváre ľudí či evidenčné čísla vozidiel.

Záznamy môžete použiť na dokazovanie vinníka škodovej udalosti či dopravnej nehody. Užitočné môžu byť pre políciu, ale aj poisťovňu. Taktiež ich môžete použiť ako dôkaz pri poškodení parkujúceho vozidla, pokusu o krádež alebo iného incidentu. Týka sa to aj prípadu, keď vy sami nie ste poškodení.

Pozor by ste si mali dávať na to, ako dlho máte nahrávky uložené. Uchovávať by ste ich mali len na potrebný čas, pričom za akceptovateľnú dobu sa považuje 15 dní. Potom by ste mali videá zmazať.

Autokamera za spätným zrkadlom

Aká je legislatíva v Európe?

Legislatíva v oblasti autokamier sa líši naprieč jednotlivými štátmi a v niektorých prípadoch ani nie je úplne jednoznačná. Vo väčšine krajín je ich používanie povolené, no treba si dávať pozor na ochranu osobných údajov a súkromia. Krajiny zakazujú zverejňovať nahrávky, ktoré by mohli zachytávať osoby či evidenčné čísla vozidiel.

V niektorých štátoch sa to týka aj prípadov, ak chcete záznam použiť na súde – môžete tak spraviť, ale len v prípade, ak na ňom nie sú viditeľné tváre nezainteresovaných osôb. Pred použitím nahrávok by ste si mali overiť legislatívu v danej krajine.

Ako vybrať kameru do auta?

Na trhu nájdete širokú ponuku autokamier, ktoré sa líšia funkciami, kvalitou vyhotoveného záznamu, ale aj cenou. Základom je vybrať si kameru s dostatočným rozlíšením, aby ste mali kvalitný záznam, ktorý sa nedá spochybniť. Odporúčame rozlíšenie Full HD alebo vyššie. Dôležitá je aj snímkový frekvencia, ktorá udáva, ako plynulý je záznam – vo všeobecnosti je ideálne siahnuť minimálne po kamere s 30 FPS (teda 30 snímok za sekundu).

Mnohé kamery ponúkajú aj užitočné doplnkové funkcie, ako napríklad automatický štart, ovládanie hlasom, ovládanie cez aplikáciu, cyklické nahrávanie či mikrofón. Nočný režim vám umožní nahrávať aj v horších svetelných podmienkach a parkovací režim zaznamenáva dianie aj v čase, keď nie ste prítomní v aute. Pokročilejšie kamery ponúkajú napríklad aj varovanie pred opustením jazdného pruhu či hroziacou zrážkou. Užitočným doplnkom je aj GPS modul, ktorý vám pomôže identifikovať presné miesto, kde sa situácia stala.

Autokamery v AUTOTECHNE


Autokamera MG4B Full HD

Kúpiť v e-shope


Autokamera Thinkware F70 Full HD

Kúpiť v e-shope


Autokamera Thinkware F200 Pro 

Kúpiť v e-shope

Return to top of page