Skip links

Hrdza na aute: Ako jej prechádzať a ako ju svojpomocne odstrániť?

Hrdza na aute: Ako jej prechádzať a ako ju svojpomocne odstrániť?

Hrdza je nočná mora azda každého majiteľa áut. Fyzika nepustí a žiadne auto sa jej v konečnom dôsledku nevyhne. Správnou starostlivosťou však dokážete vznik korózie oddialiť a zabezpečiť, že bude vaša karoséria vyzerať skvelo aj s odstupom času. A ak hrdza na vašom aute vznikla, ukážeme vám, ako ju môžete svojpomocne odstrániť.

Hrdza na aute

Ako a prečo vzniká hrdza na aute?

Väčšina komponentov auta obsahuje železo, ktoré pri kontakte s vodou a kyslíkom vytvára chemickú reakciu. Jej výsledkom je známa korózia. Jednotlivé časti auta sú proti hrdzi chránené už od výroby, vďaka čomu má korózia náročnejšiu prácu.

Jazdením sa však karoséria opotrebováva – vznikajú na nej poškodenia, škrabance a ryhy. Cez tieto miesta sa vlhkosť dostane k citlivým častiam a začne korodovať. Najväčšou výzvou pre autá je v tomto smere zima. Posypová soľ na ceste v kombinácií s vlhkým prostredím urýchľuje celú chemickú reakciu a vytvára perfektné prostredie na vznik hrdze.

Najčastejšie môžete spozorovať hrdzu na blatníkoch, prahoch a iných spodných častiach auta. Náchylná je aj predná kapoty a strecha nad čelným sklom. Povrchová hrdza je však často len špička ľadovca a korózia vzniká aj na miestach, kde sa možno bežne nepozeráte. Často sú to časti podvozku ako náprava, výfuky či podvozok.

Poškodenie auta, škrabance

Ako predchádzať vzniku korózie?

Veľa šoférov začne riešiť hrdzu na aute, až keď sa objaví. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie a lacnejšie predchádzať vzniku korózie, ako ju následne odstraňovať. A správnym staraním sa o vaše auto dokážete jej vznik značne oddialiť.

  1. Pravidelné umývanie – to by malo byť základ. Týka sa nielen karosérie, ktorú by ste mali umyť vhodným čistiacim prostriedkom, ale aj podvozku. Umývaním dokážete z auta dostať soľ a inú nečistotu, ktorá prospieva korózii. Následným voskovaním dodáte karosérii extra ochranu.
  2. Zabráňte kontaktu s vodou a posypovou soľou – na aute zrejme v zime jazdiť neprestanete. Môžete ho však chrániť počas doby, keď stojí. Najmä, pokiaľ na ňom jazdíte menej. Ideálne je parkovať pod strechou v garáži, no pomôcť môže aj ochranná plachta.
  3. Produkty na ochranu proti hrdzi – Na trhu existuje množstvo produktov, ktoré sú špeciálne navrhnuté, aby chránili časti auta pred vlhkosťou, soľou a ďalšími škodlivými látkami. Môžete použiť univerzálny antikorózny vosk od Tectyl, ochranu podvozku od Presto alebo ochranu spodnej časti vozidla od MOTIP.
  4. Sledujte poškodenia na aute – korózia vzniká najčastejšie na miestach, ktoré sú odrené od kamienkov alebo poškrabané. Tieto mechanické poškodenia by ste mali čo najskôr opraviť.


Tectyl Multi Purpose Amber – viacúčelový antikorózny vosk

Kúpiť v e-shope

 

Čo ak korózia vznikla?

Ak na aute nájdete malé bublinky alebo rovno hrdzu, mali by ste čo najskôr konať. Akonáhle korózia vznikne, začne sa rozširovať a postupne dostávať do ďalších častí auta.

Menšiu, povrchovú hrdzu dokážete odstrániť svojpomocne doma. Ak sa však hrdza stihla rozšíriť, zaberá väčší priestor a prenikla do hĺbky, bude si to vyžadovať profesionálny prístup. V takom prípade odporúčame nechať to na odborníkov, ktorí majú vlastné postupy a poradia si aj s vážnejším poškodením. V niektorých prípadoch môže byť nutné vymeniť aj celý diel karosérie. S vážnejšou koróziou vám pomôžu naši skúsení mechanici v Autoservise Autotechna vo Zvolene.

Postup pre odstránenie povrchovej hrdze

  1. Umyte povrch vodou a automobilovým mydlom. Odstránite tým oleje, špinu a iné nečistoty. Nechajte auto vyschnúť.
  2. Obrúste hrdzu. V niektorých prípadoch veľmi jemnej hrdze môžete tento krok preskočiť a postačí vám naniesť odstraňovač hrdze. Pri väčšej korózií je však potrebné odstrániť hrdzu brúsnym papier, kefou alebo brúsnym nástrojom. Pri brúsení si dajte pozor, aby ste nepoškodili nedotknuté časti. Následne vyčistite miesto od prachu z brúsenia, napríklad čističom na odmastenie.
  3. Nastriekajte na ošetrené miesto odstraňovač hrdze. Ten si poradí so zvyškami hrdze na povrchu a stabilizuje ich, aby sa korózia ďalej nešírila. Vytvorí ochrannú vrstvu a dodá tak miestu extra ochranu.
  4. Nanese farbu. Po vyschnutí spreja môžete na povrch naniesť základnú farbu. Tú následne prebrúsite jemným brúsnym papierom. Následne na ňu nastriekajte originálnu farbu auta.

Presto proti korózii
Presto Rust Converter – Odstraňovač hrdze

Kúpiť v e-shope

 

Return to top of page