Skip links

Kedy by ste mali prezuť auto na letné pneumatiky? (Jar 2022)

Kedy by ste mali prezuť auto na letné pneumatiky? (Jar 2022)

Leto sa nám pomaly blíži a pre majiteľov áut to znamená, že je čas na výmenu zimných pneumatík za letné. Kedy je ale ten správny čas na prezutie auta a čo na to hovorí legislatíva? A prečo je vlastne tak dôležité prezuť na letné pneumatiky? Odpoveď na všetky otázky nájdete v našom prehľadnom článku o prezúvaní pneumatík na jar 2022.

Prečo je dôležité prezúvať?

Štatistiky ukazujú, že až 11% vodičov vôbec neprezúva na letné pneumatiky a jazdí na zimných plášťoch. Jedným z dôvodov je aj to, že ich chcú „dojazdiť.“ Toto riešenie však žiadnemu vodičovi neodporúčame – okrem toho, že sa vaše zimné pneumatiky rýchlejšie opotrebujú, to môže byť aj nebezpečné.

Zimné pneumatiky sú špeciálne určené na jazdenie v nízkych teplotách a po šmykľavejších povrchoch. Akonáhle sa oteplí, strácajú svoje jazdné vlastnosti a ťažšie sa s nimi manévruje. Brzdná dráha sa predlžuje až o 20% a kvôli vyššiemu dezénu sú aj hlučnejšie. Zimná pneumatika navyše nie je navrhnutá tak, aby odolávala vyšším teplotám, a preto sa rýchlejšie opotrebuje. Kvôli mäkšej zmesi a vyššiemu valivému odporu sa zvyšuje aj celková spotreba auta. Celoročné jazdenie na zimných pneumatikách je teda v konečnom dôsledku aj neekonomické.

Čo na to hovorí slovenská legislatíva?

Slovenské zákony prezutie pneumatík na letné vyslovene neprikazujú – píše sa v ňom len o zimných pneumatikách. Tie musíte používať, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Automobily kategórie M2, M3, N2 a N3 (osobné autá s viac ako ôsmimi sedadlami a nákladné autá) musia zimné pneumatiky využívať od 15. novembra do 31. marca. V opačnom prípade vám hrozí ako fyzickej osobe pokuta až do výšky 60 eur. 

Aká je ale prax?

Ideálny dátum na prezutie sa vo všeobecnosti určiť nedá. Všetko záleží od toho, aké je počasie daný rok. Vo všeobecnosti sa ale odporúča dodržiavať pravidlo siedmych stupňov. To znamená, že akonáhle teplomer ukáže vonkajšiu teplotu sedem stupňov, je na čase zvážiť prezutie zimných pneumatík na letné. Práve to je hranica, kedy zimné pneumatiky strácajú priľnavosť k vozovke a viac sa opotrebovávajú.

Počasie sa ale môže rýchlo meniť a aj keď teplota stúpne na sedem stupňov, o pár dní nás môže prekvapiť sneh. Preto odporúčame, aby ste počkali aspoň na jeden teplý týždeň a následne si skontrolovali predpoveď počasia. V prípade, že sa nemá výrazne ochladiť, je načase prezuť na letné pneumatiky.

O prezutie vašich kolies sa postaráme v našom servise AUTOTECHNA BARÁNEK vo Zvolene. Okrem samotného prezutia skontrolujeme kvalitu vašich pneumatík a vyvážime vám kolesá, aby malo vaše auto ideálne jazdné vlastnosti. V prípade záujmu vám vieme ponúknuť aj možnosť uskladnenia kolies, takže vám nebudú doma zaberať miesto.

Kontakt na servis AUTOTECHNA BARÁNEK

Return to top of page