Skip links

Klaksóny by nemali slúžiť na vybíjanie zlosti: Ako ich správne používať?

Klaksóny by nemali slúžiť na vybíjanie si zlosti: Ako ich správne používať?

Trúbenie v aute sa väčšine z nás spája s negatívnou emóciou. Mnoho vodičov si trúbením vybíja zlosť alebo upozorňuje na prehrešky ostatných šoférov. To môže spôsobiť len viac škody než úžitku, pretože vodič, ktorý sa dopustil chyby, sa dostáva pod ešte väčší stres. A navyše, je to aj protizákonné.

Čo hovorí zákon?

Vo všeobecnosti platí, že klaksón auta by ste mali použiť len v prípade zaistenia bezpečnosti jazdy. Vyplýva to aj zo zákona o výstražných znameniach. Zatrúbiť môžete len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva.

V prípade, že sa nachádzate mimo obce, klaksón môžete použiť aj pri upozornení vodiča predchádzaného vozidla. Navyše, trúbiť môžete len v čase nevyhnutne potrebnom na odvrátenie nebezpečenstva.

Klaksón by ste teda nemali používať na zdravenie iných vodičov, na kritizovanie vodičských schopností ani pri pomalom posúvaní sa v dopravnej zápche. Rovnako tak by ste nemali trúbiť niekoľko sekúnd, ak to nie je nevyhnutné. Bezdôvodné trúbenie vás môže vyjsť na pokutu až do výšky 30 eur.

Kedy by ste mali trúbiť?

Typickým príkladom, kedy je vhodné upozorniť vodiča trúbením, je prípad, ak sa nachádzate v mŕtvom uhle. Vodič môže ísť vo vedľajšom jazdnom pruhu, preraďovať sa a nevšimnúť si vás. V takom prípade je vhodné ho upozorniť.

Mimo obce môžete trúbu použiť napríklad, ak vidíte, že z poľnej alebo lesnej cesty vychádzajú poľnohospodárske stroje. Nemusia si všimnúť, že prichádzate po komunikácií, preto ich môžete varovať.

Uvažujete nad výmenou klaksónu?

Rovnako, ako ktorékoľvek iné elektrické súčasti auta, aj klaksón môže postupom času potrebovať vymeniť. Či už kvôli úplnej nefunkčnosti, tlmenému zvuku, alebo jednoducho preto, že sa vám nepáči jeho zvuk. Funkčný klaksón patrí medzi základnú výbavu a jazdenie bez neho môže byť nebezpečné. Rovnako tak môžete dostať pokutu za to, že vám nefunguje.

Ak hľadáte kvalitné klaksóny do osobného alebo nákladného auta, odporúčame vám siahnuť po značke FISA. Ide o talianskeho výrobcu húkačiek, klaksónov a fanfár. V porovnaní s konkurenciou sa vyznačujú vysokou kvalitou materiálov, špičkovým zvukom a dlhou trvácnosťou. Všetky produkty sú vyrábané v Taliansku a kúpiť si ich môžete v AUTOTECHNE BARÁNEK.

 

Klaksóny FISA v AUTOTECHNE

Return to top of page